BMW iX M60

BMW iX M60 - POZNAJ WYMIARY I DANE TECHNICZNE

Są takie samochody, obok których po prostu nie da się przejść obojętnie. Bez wątpienia należy do nich BMW iX M60. To pierwsze w pełni elektryczne BMW M w segmencie pojazdów typu SAV, czyli Sports Activity Vehicle. Ten model łączy w sobie innowacyjność BMW i oraz BMW M. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

BMW iX M60 – najważniejsze osiągi


BMW iX M60 to przede wszystkim niezwykłe, nowoczesne rozwiązania techniczne. Pojazd jest wyposażony w dwa silniki elektryczne BMW eDrive wyróżniające się mocą 455 kW (619 KM) i momentem obrotowym 1100 Nm. Dzięki większemu przeniesieniu napędu na tył i niesamowitemu brzmieniu możliwe staje się czerpanie przyjemności ze sportowego charakteru jazdy. Funkcja Launch Control i elektryczny napęd na cztery koła umożliwiają sportowe przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,8 sekundy. Kontrolę nad jazdą gwarantują elektroniczne amortyzatory i adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne, zintegrowany aktywny układ kierowniczy oraz sportowe hamulce. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne obu osi odpowiada za utrzymanie pojazdu na tej samej wysokości bez względu na obciążenie. Wysokość jest regulowana automatycznie, dzięki czemu zwiększa się komfort i bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.

BMW iX M60 – zasięg

W zależności od różnych czynników zasięg BMW iX M60 może się różnić. Wynika to m.in. z różnic w stylu jazdy, zmienności warunków na trasie, a także od wyposażenia auta, warunków atmosferycznych i ładowności. Warto mieć na uwadze, że na zmniejszenie zasięgu znacząco wpływają wysokie średnie prędkości, np. podczas jazdy po autostradach. Poruszanie się w centrum miasta zapewnia większy zasięg z powodu mniejszych prędkości i wyższych udziałów rekuperacji. Zasięg zmniejsza się też w skrajnych temperaturach, zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich. Ma to związek z działaniem ogrzewania i klimatyzacji. Inne czynniki to stosowanie większych i mniej zabudowanych kół oraz opon zimowych. Podczas wyboru modelu komunikowana gama oparta jest na cyklu WLTP. WLTP pozwala na wyliczenie zasięgu w konkretnych warunkach jazdy. Wskaźnik zasięgu szacuje go na bazie typowych warunków jazdy. Ustawienie stylu jazdy „sportowego” zakłada poruszanie się w całości po autostradzie z prędkością około 130 km/h przy dynamicznym stylu wyprzedzania. Ustawienie „ekonomiczne” oznacza defensywne poruszanie się po krajowych drogach z prędkością około 80 km/h. Ustawienia pomiędzy stanowią średnią z wymienionych.

Najważniejsze cechy BMW iX M60 BMW iX M60

Gwarantuje niezwykłą, sportową przyjemność z jazdy z napędem elektrycznym przy zerowej lokalnej emisji CO2. Samochód wyposażony jest w dwa silniki BMW M eDrive oraz inteligentny napęd na cztery koła BMW xDrive. Niesamowity dźwięk zapewnia BMW M Iconic Sounds Electric. Ponadto pojazd posiada adaptacyjny układ jezdny wraz z pneumatycznym zawieszeniem obu osi i zintegrowany aktywny układ kierowniczy.

BMW iX M60 – doskonała stylistyka i design


Nie sposób nie wspomnieć również o designie samochodu BMW iX M60. Z zewnątrz prezentuje się on monolitycznie i odznacza się charakterystyczną dla M sportową elegancją. W środku natomiast na osoby użytkujące pojazd czeka futurystyczny, luksusowy design. Przód auta jest wyrazisty i posiada dużą pionową atrapę chłodnicy BMW, a także płaskie i wąskie podwójne reflektory oraz pas przedni podzielony na trzy części. Wygląd jest dynamiczny i może zostać uzupełniony o 22-calowe aerodynamiczne obręcze kół M w barwach tytanowego brązu oraz o opcjonalne elementy zewnętrzne BMW Individual w tym samym kolorze. Wnętrze pojazdu jest niezwykle nowoczesne i wyposażone w smukłą deskę rozdzielczą oraz zakrzywiony wyświetlacz. Zastosowana stylistyka Suite Amido to przede wszystkim wysokiej klasy skóra naturalna garbowana ekstraktem z liści oliwnych. Wszystko to zapewni poczucie luksusu w trakcie jazdy.

BMW iX M60 – koncepcja shy tech


Koncepcja shy tech powstała z myślą o komforcie pasażerów. Inteligentne rozwiązania pozostają niewidoczne zarówno w elementach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Atrapa chłodnicy BMW stanowi inteligentną powierzchnię, która kryje kamerę, funkcje radarowe, czujniki i elementy grzewcze. Głośniki w środku pojazdu również są niewidoczne, a przyciski służące do ich obsługi zostały zredukowane wizualnie.

BMW iX M60 – kokpit i technologie


W samochodzie BMW iX M60 została zastosowana niezliczona ilość innowacyjnych technologii i elementów wyposażenia. To m.in. wspomniane już Launch Control, BMW iDrive czy BMW Live Cockpit Professional z zakrzywionym wyświetlaczem. MyModes zapewnia ustawieniom dynamiki jazdy i wnętrza spójność. Do dyspozycji użytkowników pozostaje możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania. Wraz z pojazdem klient otrzymuje podstawowe wyposażenie do ładowania. Pakiet Connected Professional gwarantuje dostęp do wszystkich usług BMW ConnectedDrive. Warto wspomnieć też o technologii BMW Digital Key Plus, dzięki której smartfon może zamienić się w kluczyk samochodowy po przybliżeniu do pojazdu. System Great Entrance Moments wita kierowcę i wskazuje mu drogę przy pomocy świetlnego dywanu. Bezpieczeństwo w sytuacjach krytycznych zapewnia asystent kierowcy Professional. Najwyższą jakość dźwięku gwarantuje z kolei system nagłaśniania Diamond Surround od Bowers & Wilkins.

BMW iX M60 – dane techniczne


BMW iX M60 osiąga moc do 455 kW (619 km). Jego zasięg elektryczny wynosi do 561 km. Wspomniane już wcześniej przyspieszenie z 0 do 100 km/h jest możliwe w ciągu 3,8 sekundy. Moment obrotowy wynosi 1100 Nm. Pojazd zużywa 21,7-24,7 kWh energii na 100 km jazdy. Długość, szerokość i wysokość pojazdu to odpowiednio 4 953, 1 967 i 1 696 cm.

BMW iX M60 – ładowanie


Rozwiązania BMW Charging odpowiadają za niesamowitą moc ładowania i oferują różne możliwości ładowania pojazdu w domu, w miejscach publicznych czy w pracy. Możliwe jest doładowanie na zasięg 150 km w ciągu zaledwie 10 minut. W niecałe 35 minut można naładować samochód do 80% wykorzystując publiczne stacje ładowania IONITY o wysokiej mocy. Wartości są podane dla początkowego stanu naładowania na poziomie 10%. Przy pomocy Wallbox pojazd można naładować w domu na zasięg 100 km w godzinę i 41 minut. Oczywiście podane wartości są przybliżone i mogą być zmienne w zależności od różnych czynników. Klient wraz z pojazdem otrzymuje kartę BMW Charging, dzięki której zyskuje możliwość korzystania z ogólnokrajowej, wciąż powiększającej się sieci publicznych punktów ładowania. Taryfa Active pozwala na ładowanie na terenie całej Europy na korzystnych zasadach i bez konieczności dokonywania opłaty podstawowej przez pierwszy rok użytkowania. Przez 12 miesięcy użytkownik może też korzystać za darmo z pakietu IONITY Plus umożliwiającego ultraszybkie ładowanie na stacjach o wysokiej mocy.

BMW iX M60 – koncepcja zrównoważonego rozwoju


BMW iX M60 emituje o 45% mniej gazów cieplarnianych w stosunku do SAV-a wyposażonego w silnik wysokoprężny. W trakcie produkcji pojazdu wykorzystywane są wyłącznie odnawialne źródła energii, a w środku stosowane są materiały naturalne i pochodzące z recyklingu, takie jak dywaniki wykonane w całości z Econylu.

Aktualności.