BMW serii 5

BMW M5 - SPRAWDŹ WYMIARY I DANE TECHNICZNE

BMW M5 już od czterech dekad wyznacza standardy Premium w segmencie sportowych limuzyn klasy średniej. To niedościgniony wzór pod względem zapewniania radości z jazdy, wyjątkowych emocji i jednoczesnej eleganckiej prezencji. W najnowszej odsłonie jeszcze bardziej podkreśla, jak kompletnym i wszechstronnym jest samochodem. Poznaj poszczególne warianty, szczegółowe wymiary i dane techniczne nowej "M piątki".

Potężna moc w klasycznym opakowaniu

BMW serii 5 limuzyna M to samochód, który już w nazwie łączy w sobie wszystkie charakterystyczne cechy. Seria 5 utożsamiana jest bowiem z samochodami niezwykle eleganckimi, o klasycznym trójbryłowym nadwoziu, doskonale prezentującymi się w każdym otoczeniu. Są to również auta z modelowym dla prawdziwych limuzyn poziomem komfortu podróżowania. Jednocześnie litera "M" w nazwie zdradza, że mamy do czynienia z prawdziwym sportowcem, który potrafi przyspieszyć bicie serca już przy pierwszym spojrzeniu na auto. BMW z rodziny M cechują się niesamowitą dynamiką, potężną mocą, dużą zwinnością, precyzją prowadzenia i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi rodem ze świata motosportu. W przypadku limuzyn serii 5 oznaczonych literą M mamy zatem do czynienia z niezwykłym połączeniem cech, które z pozoru mogą wydawać się przeciwstawne. Właśnie dlatego są to samochody tak kompletne i zaskakujące wszechstronnością.

Charakterystyczne akcenty na każdą potrzebę

Przez 4 dekady obecności na rynku najbardziej usportowione modele serii 5 przeszły znaczną ewolucję. W najnowszej odsłonie BMW serii 5 limuzyna M występuje w 3 wariantach. Każdy z nich jest na wskroś sportowy i każdy potrafi zaskoczyć komfortem podróżowania. Różnią się jednak rozłożeniem akcentów, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasowują się do gustów i potrzeb klientów marki. Odwiedzając salon BMW w celu poznania szczegółów oferty mamy do dyspozycji następujące wersje:
  • BMW M550i xDrive - zaprojektowane głównie z myślą o potrzebach przedstawicieli świata biznesu, stawiających na wyjątkową elegancję i luksusowe wyposażenie;
  • BMW M5 - klasyka gatunku, czyli auto idealnie równoważące sportowy charakter z funkcjonalnością limuzyny serii 5;
  • BMW M5 Competition - jeszcze bardziej sportowe, bezkompromisowe, dostarczające niezapomnianych wrażeń z jazdy, zwłaszcza na torze.
W wyborze odpowiedniej wersji dla naszych potrzeb, a także poznaniu dodatkowych informacji oraz możliwości konfiguracji pomoże dealer BMW. Zanim jednak odwiedzimy salon samochodowy, warto poznać dane techniczne poszczególnych wariantów.

BMW M550i xDrive

Najbardziej eleganckie i luksusowe spośród aut serii 5 oznaczonych literą M, BMW M550i xDrive ma przede wszystkim zapewniać sportową radość z jazdy przy zwróceniu szczególnej uwagi na komfort podróżowania. W tym wariancie pracujący pod maską silnik rozwija moc 530 koni mechanicznych i zapewnia maksymalny moment obrotowy na poziomie 750 Nm. W połączeniu z 8-stopniową sportową skrzynią Steptronic i napędem na wszystkie koła xDrive, pozwala to rozpędzić ważące blisko 2 tony auto od 0 do 100 km/h w 3,8 s. Chociaż jest minimalne cięższe niż pozostałe warianty limuzyny serii 5 M, odnotowuje także najniższe wartości zużycia paliwa. Według nowej procedury WLTP w cyklu mieszanym zużywa 10,3-11 l paliwa na 100 km. Ta wersja cechuje się także najwyższą ładownością spośród wszystkich limuzyn serii 5 M: 645 kg, czyli o 100 kg więcej niż w pozostałych konfiguracjach.

BMW M5

Prawdziwą klasykę gatunku stanowi ponadczasowe BMW M5. To auto o szczególnie sportowym charakterze i właściwościach jezdnych. W najnowszej odsłonie jest wyposażone w innowacyjny, udoskonalony napęd M xDrive z aktywnym mechanizmem różnicowym M oraz jeszcze szybszą 8-stopniową skrzynię M Steptronic z Drivelogic. Uzupełniając te elementy o silnik BMW M TwinPower Turbo rozwijający aż 600 koni mechanicznych i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego, otrzymujemy gotowy przepis na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,4 sekundy. Pomimo zwiększonej mocy, zużycie paliwa nie jest znacznie większe i wynosi 11,1-11,3 l/100 km w cyklu mieszanym. A wszystko przy jednoczesnej możliwości wygodnego podróżowania z zachowaniem indywidualnej przestrzeni w naprawdę długie trasy.

BMW M5 Competition

Najbardziej agresywne i charakterne w gamie limuzyn serii 5 M jest BMW M5 Competition. Oprócz detali stylistycznych, podkreślających siłę i wyrazistość tego wariantu, możemy je poznać także po domyślnych 20-calowych obręczach kół, podczas gdy w przypadku BMW M5 oraz BMW M550i xDrive fabrycznie montowane są 19-calowe obręcze. BMW M5 Competition rozwija największą moc spośród omawianej 3 aut. Jego silnik generuje 625 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy 750 Nm jest dostępny w najszerszym zakresie obrotów. I tak, jadąc elegancką limuzyną, możemy na liczniku zobaczyć 100 km/h po zaledwie 3,3 s od startu. Fanów motosportu na pewno ucieszy fakt, że napęd BMW M xDrive z aktywnym mechanizmem różnicowym M pozwala wybrać różne ustawienia: 4WD, 4WD Sport, a także, przy wyłączonym DSC, napęd 2WD jedynie na tylną oś. Czego chcieć więcej od doskonale prowadzącego się sportowego auta?

Cechy wspólne

Wszystkie modele BMW limuzyna serii 5 M cechują się podobną funkcjonalnością. Zapewniają dużo miejsca dla kierowcy, pasażerów, a także na bagaże. Wymiary zewnętrzne wynoszą 4,983 m długości, 1,903 m szerokości (2,126 m, uwzględniając lusterka zewnętrzne) i 1,473 m wysokości (BMW M5 Competition jest o 4 mm niższe). Rozstaw osi wynosi 2,982 m. Wszystkie te wymiary sprawiają, że na każdym miejscu na pokładzie limuzyn serii 5 M można liczyć na swoją prywatną przestrzeń. Każdy z omawianych wariantów oferuje pojemność bagażnika na poziomie 530 l. Identyczne są także wielkości baków paliwa i wynoszą 68 l. We wszystkich przypadkach pod maską pracują silniki V8 o pojemności 4,4 l (4395 cm3), a prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Również masa własna poszczególnych wersji jest zbliżona i wynosi 1970 kg. Jedynie w przypadku BMW M550i xDrive wartość ta jest większa o 20 kg.

A może SUV z serii M5?

Dla osób, które oczekują wyjątkowych wrażeń z jazdy, potężnej mocy, a przy tym poszukują możliwości podróżowania każdą, nie tylko asfaltową drogą, BMW przygotowało odpowiednik serii 5 w nadwoziu typu SUV. Chodzi oczywiście o BMW X5 M. Występuje ono w 2 wariantach: BMW X5 M oraz BMW X5 M Competition. Pod względem charakterystyki silników, pod ich maskami pracują te same jednostki co w BMW M5 oraz BMW M5 Competition, rozwijające kolejno 600 i 625 koni mechanicznych. Pomimo większej masy własnej i bardziej postawnej bryły nadwozia, również cechują się iście sportową dynamiką, zapewniając sprint do setki kolejno w 3,9 oraz 3,8 s. Osoby poszukujące dodatkowej przestrzeni bagażowej (650 l z możliwością powiększenia do 1870 l), wyższego prześwitu i większej ładowności, przy zachowaniu radości z jazdy i komfortu godnego limuzyn serii 5 M, mogą śmiało skierować swoje kroki do dealera BMW z pytaniem o BMW X5 M.

Skonfiguruj swoje marzenia

BMW serii 5 limuzyna M to marzenie wielu pasjonatów motoryzacji. Któż nie chciałby bowiem jeździć samochodem dającym ogrom radości z jazdy, zapewniającym niesamowitą wygodę i jednocześnie przyciągającym spojrzenia? Jeżeli chcesz wybrać swój własny egzemplarz BMW serii 5 limuzyna M, odwiedź salon samochodowy BMW i przy pomocy profesjonalnych doradców, skonfiguruj swoje marzenia.

Aktualności.